Zpráva předsedy MO o činnosti výboru a stavu organizace na Výroční členské schůzi dne 28. června 2020.

Na začátek dovolte abych nám všem popřál dobrou pracovní atmosféru, přivítal naše hosty a začal tuto schůzi tím, že podám zprávu o plnění usnesení z minulé výroční členské schůze.

Výroční členská schůze, konaná 10. března minulého roku, uložila výboru následující úkoly.

Iniciovat jednání s Městem Jeseník ohledně stavu příjezdové cesty k revíru Želva 1a Toto je věc, kterou řešíme dlouhodobě, a i když současný stav je stále neuspokojivý, myslím, že se to pohybuje ke zdárnému řešení. Kromě příjezdovky na Želvu, je potřeba také upravit i příjezd na Střelnici, kde zatím proběhly práce na úpravě okolních dřevin (zajištěné brigádnicky našimi členy), samotná cesta je v plánu.

Obnovit jednání ohledně ořezu větví u Staříče 1a Toto jsme udělali – iniciovali jsme jednání se zástupci Města a technickými službami přímo na hrázi rybníka Staříč 1a, z tohoto rezultovala naše žádost na Město kde jsme specifikovali, že chceme prořezat nálety a také větvě přesahující nad rybník. Poslední odpověď z Města je, že dané práce jsou v pracovním plánu na letošní rok, takže uvidíme.

Zachovat náhradu za brigádnickou povinnost ve výši 80,- za hodinu. Toto bylo zachováno – více k brigádnické povinnosti a možným změnám v samotné zprávě předsedy.

Dále budu pokračovat vlastní zprávou, která se bude týkat chodu organizace v loňském roce..

Chod a řízení MO zajišťoval výbor zvolený na výroční schůzi 11. března 2018.
V současné době má výbor 9 členů a pracuje v tomto složení:

Michal Ondruch – předseda
Petr Grešák – jednatel
Pavel Pupík – hospodář
Simona Marečková – účetní
Jiří Švub strš. – rybniční referent a pokladní
Petr Latzel – vedoucí mládeže
Jan Winiarski - místopředseda, vedoucí RS a evidence členů
Josef Chaloupka – líhňař
Martin Chaloupka – zástupce hospodáře, vedoucí brigád

V Dozorčí komisi pracují tito členové:
Jiří Lašák - předseda
Vít Zaorálek – člen
Jiří Taláček – člen
Marek Arabasz - člen

DK kooptovala nového člena p. Arabasze, o jeho definitivním přijetí bude hlasováno na dnešní schůzi

Nyní k vývoji a stavu členské základny.
Stav dospělých členů je stejný jako vloni –369
U mládeže 16 – 18 let lehounce vzrostl – 9 členů,
U dětí do 15ti let jsme také zaznamenali lehounký vzrůst – z 39 na 40 členů.
Celkově tedy můžeme říci, že počet členů naší organizace je stabilní. Oproti roku 2018 počet členů vzrostl o 2 lidi.

Vlastní práce výboru, tedy vedení naší organizace, se jako předcházející období dělila do několika úseků:

  Na prvním místě bych uvedl zajišťování chodu organizace. Průběžné úkoly, jako výdeje, sumarizace povolenek, vyřizování různých povolení, vypracovávání výkazů – které se množí jako houby po dešti, a další běžná agenda jako třeba 24hodinový závod na Bobrovníku.
K tomuto závodu bych řekl, že loňská zkouška zkombinování dětského a dospělého závodu se ukázala jako životaschopnou. Během závodu dospělých se ulovilo nejvíce kaprů za dobu pořádání tohoto závodu. Celkem 128ks hodnocených ryb o celkové délce 5766cm. Vítěz ulovil celkem 929 cm hodnocených ryb, druzí v pořadí 901cm – závody byly dramatické do posledního okamžiku. Letošní, v pořadí již 11tý ročník bude probíhat v termínu: 8.-9.8.

  Další velkou průběžnou věcí byl stav vody v revírech, které obhospodařujeme. Dlouhodobý špatný stav na odtoku u revíru Střelnice 1a způsobuje mnoho potíží. V současné době máme domluveno s výborem US, že uhradí nutné práce na zastavení unikající vody. Vzhledem k letošní slabé zimě a očekávanému suchu je toto jednou z priorit pro letošní rok.

  Řešila se také ekologická havárie na potoku Filipovický, silný vítr shodil několik stromů na Bobrovníku, úprava nájemného jak u bytu, tak u stolařské dílny.
Dále jsme dostali nabídku na pronajmutí Helenčina rybníku v Mikulovicích – žel nájemné vysoce převyšovalo naše možnosti a k dohodě nedošlo
Další důležitou částí práce výboru je fungování v rámci ČRS. Zde se možná chvilku zdržíme a pokud budou nějaké dotazy, či podněty, tak v rámci diskuze je probereme.
  První věcí je příspěvek 200,- na FRR který platil každý člen kupující si povolenku. Na konferenci k tomuto byla diskuze, přiznám, že jsem byl jedním ze 14 co hlasovali proti tomuto kroku, ale byli jsme v menšině. V současné době nevíme zdali se jedná o jednorázový krok, či toto opatření zůstane i pro další roky, jak se tomu stalo s původně „jednorázovým“ zvýšením ceny povolenky na 1 600,- v roce 2016.
Jakkoliv se nám onen příspěvek nelíbí, musíme zároveň férově přiznat, že jsme z FRR už jako organizace čerpali a to peníze na nákup revíru Želva 1a, příspěvek na opravu střechy líhně a také peníze na nákup Násosné.

  Co se týče našeho působení v rámci ČRS čelíme neustálým změnám Bližších podmínek (o tomto něco málo uslyšíte od H. Winiarského), a i pro letošní konferenci jsou nachystány další změny. VUS navrhuje minimální délku nástražní rybičky 15cm, zvýšení míry štiky a candáta – náš výbor k tomuto zaujal negativní stanovisko, ale znovu, pokud by někdo k tomuto chtěl něco říci, bude prostor v diskuzi. Velkou věcí je také to, že na letošním Sněmu bude velká diskuze ohledně členských příspěvků. Po vzoru MRS jsou zde návrhy na úpravu tohoto v duchu zrušení brigádnických povinností a promítnutí tohoto přímo do členského příspěvku – na konferenci náš US zaujme stanovisko a na sněmu se bude o tomto hlasovat, takže uvidíme.

  Další činností je zajišťování chodu líhně. Více k produkci řekne hospodář. Za mě jen, jsme nejspíš poslední organizací, která si zajišťuje násadu pstruha potočního z vlastních zdrojů. Do řeky Bělé nebyl nikdy dovezen pstruh odjinud, což je v rámci ČRS výjimečné a pokud se toto podaří udržet, budu velmi rád.
  Důležitou součástí života naší organizace je i výchova nové generace. O tomto se dozvíte více v samostatné zprávě, takže já jen krátce. Patří náš dík všem, kteří obětují svůj čas tomu aby děti měly možnost si zamilovat rybaření. Myslím, že práce lidí, kteří se dětem věnují je na dobré úrovni a přináší dobré ovoce v mladých rybářích. Jak jsem již řekl, za to patří dík těm, kteří se jim tak obětavě věnují.

  Samostatnou kapitolu tvoří úsek zarybňování revírů, který samozřejmě členskou základnu zajímá nejvíc. Samostatně o tom podá zprávu hospodář p. Pupík. Jen bych poznamenal, že kromě tzv. vysazovací povinnosti podle dekretu Mze, bylo toto vysazování, jak je naším zvykem, významně posilováno z vlastního rozpočtu MO, a to jak na MP revírech, tak na P.

  Nyní k vlastním úlovkům. Na mimopstruhové územní povolenky bylo našimi členy na našich revírech uloveno 1119ks všech ryb o hmotnosti 2000kg, což je o 7% ks více, a o 3% kg méně, než v předchozí sezoně. Docházek bylo 3158, tedy o 3% méně. Samozřejmě byly nejvyšší úlovky u kapra – přes 92% váhy všech ulovených ryb. V těchto číslech nejsou zahrnuty údaje z celosvazových povolenek a úlovky členů jiných organizací, kteří u nás hostují, takže konečná čísla budou ještě o něco vyšší. Nyní k P povolenkám. Počet docházek na našich revírech vzrostl, z 331 na 343 a také počet úlovků vzrostl - z 317 ks na 320 a z 98 kg na 107 kg. Což je vzrůst o 4% (docházky), respektive 1% (kusy) a 9% (váha). Což je již třetím rokem za sebou nárůst docházek a úlovků na pstruhových vodách. Zajímavé je, že při minimálním nárůstu počtu ulovených kusů o 3 ks, je nárůst ve váze neúměrně větší.
Jen pro zajímavost jedna statistická věc. Po přepočtu je průměrný úlovek na jednu MP povolenku 5,3ks ryb o celkové váze 9,5kg při 15 docházkách. U P povolenky to je: 12,3ks o váze 4,1kg při 13,2 docházkách. Myslím, že v „průměru“ máme vcelku úspěšné rybáře, což?

  Krátce o našem soukromém rybníku Bobrovník 2. Zde při 901 docházkách bylo uloveno a odneseno 151 ks K. Ø hmotnost kapra byla 2,3 kg. Vzhledem k modernímu způsobu myšlení a rybolovu, kdy stále větší procento rybářů směřuje ke způsobu rybolovu „Chyť a pusť“ ztrácí samozřejmě výkaz úlovků svou vypovídající hodnotu. Což je vidět u nás nejvíce na rybníku Bobrovník, kde je hodně rybářů s hodně docházkami, ale čistým úlovkovým lístkem. O zarybňování revírů a výrobě násad bude hovořit hospodář p. Pupík.

  Výbor navrhuje členské schůzi ponechat stávající čísla, tedy povinnost ve výši 12 hodin, nebo fin. náhrada 80Kč na 1hod. V porovnání s jinými MO jsou tato čísla průměrná. Žádám, aby návrhová komise tento návrh zakotvila do návrhu usnesení.

Na závěr dovolte malý výhled do letošního roku. Jak už jsem uvedl, letošní rok může být rokem velkých změn v oblasti členských příspěvků. Dále může být kritickým v oblasti sucha, to uvidíme.

Na úplný závěr dovolte abych poděkoval všem funkcionářům, členům DK, RS, a všem, kteří přikládají ruku k dílu pro zdárný chod naší organizace a rozvoj rybaření v našem krásném okrese. A všem vám: potkáme se na rybách. Děkuji


Děkuji za Vaši pozornost, Petrův zdar!